Rozmowa rekrutacyjna służy nie tylko szefowi do rozpoznania właściwych kandydatów na dane stanowisko, ale też samym kandydatom do zdecydowania, czy chcą pracować w konkretnej firmie. Kandydat nie powinien się bać zadawania rekruterom pytań, a wręcz powinien je zadawać.
O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Bez względu na to, czy rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza sam szef, czy wynajęci do tego celu rekruterzy lub pracownicy działu HR, kandydat ma prawo wymagać odpowiedzi na ważne z jego punktu widzenia, pytania. Wychodząc z rozmowy kwalifikacyjnej, musisz mieć pewność, czy rzeczywiście chcesz pracować w tej konkretnej firmie. Na pewno warto zadać następujące pytania:
1. Czy praca na tym stanowisku wymaga nadgodzin, a jeżeli tak, to czy dodatkowe obowiązki wykonywane są w dni powszednie, czy może też w weekendy?
2. Czy z pracą na danym stanowisku związane są wyjazdy służbowe, a jeżeli tak, jak często zachodzi konieczność wyjazdu i czy są to wyjazdy tylko na terenie kraju, czy też zagraniczne?
3. Czy istnieje możliwość ustalenia elastycznych godzin pracy?
4. Czy stanowisko dopuszcza możliwość pracy zdalnej?
5. Czy praca przebiega w open space, czy w wydzielonych pokojach?
6. Czy siedziba firmy dysponuje kuchnią?
7. Czy praca wiąże się z przestrzeganiem jakiegoś określonego dress codu?
Ważne są też kwestie wynagrodzeń i to nie tylko wysokość podstawy, ale też dodatków. Dlatego warto zapytać:
8. Czy firma przewiduje premie dla pracowników i na jakich zasadach są one udzielane?
9. Czy będę mógł liczyć na dofinansowanie zajęć sportowych albo dostęp do prywatnej opieki medycznej?
10. Czy praca na tym stanowisku wiąże się z otrzymaniem przydziału narzędzi służbowych (telefon, komputer, samochód)?
Można też pokusić się o zadanie pytań w stylu:
1. Czy zespół jest w jakiś sposób integrowany, a jeżeli tak, to w jaki?
2. Czy pomieszczenia dla pracowników są klimatyzowane?
3. Czy w czasie pracy można prowadzić prywatne rozmowy telefoniczne?
Te pytania powinny jednak paść wtedy, kiedy uznasz, że warunki panujące w danym miejscu są na tyle liberalne, że Twoje pytania nie zostaną odebrane jako przejaw roszczeniowości w stosunku do potencjalnego pracodawcy. Ostrożnie dozuj tego typu pytania, bo zbytnia nakierowane na to, co Ty chcesz dostać, a nie co możesz dać od siebie, może zadziałać na Twoją niekorzyść.
Pamiętaj o tym, żeby przygotować sobie pytania wcześniej. Ważne jest nie tylko to, o co pytasz, ale też, w jaki sposób pytasz. Unikaj formułowania pytań w taki sposób, jaki mógłby postawić Cię w świetle osoby myślącej, że wszystko jej się należy. Swoje pytania dostosuj też do charakteru firmy i stanowiska, na jakie aplikujesz. W przypadku stanowisk niższego szczebla często samochód służbowy czy system premiowy nie wchodzą w grę.
Rozmowa kwalifikacyjna ma przynieść korzyści obu stronom. Pracodawcy dać odpowiedź na pytanie, czy warto Cię zatrudnić, Tobie natomiast, czy chcesz pracować w tej firmie. Nie dopuszczaj nigdy do sytuacji, w której czujesz niedosyt informacyjny po takiej rozmowie.