Błędy, które możesz popełnić na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący moment dla Twojego być lub nie być w danej firmie. Dlatego musisz podejść do niej poważnie i z pewną dozą ostrożności. Podręczniki autoprezentacji i szkolenia wizerunkowe uczą, jak wypaść dobrze na takiej rozmowie, ale często pomijają najpopularniejsze błędy, których należy się wystrzegać. 

Czego absolutnie nie robić i nie mówić, na rozmowie rekrutacyjnej?

1. Spóźnianie się lub przychodzenie dużo za wcześniej
Zarówno jedna, jak i druga sytuacja są niedopuszczalne. Reketerzy po to wyznaczają konkretne godziny spotkania, bo oczekują, że kandydaci właśnie w takich się stawią. Nie myśl, że ktoś będzie na Ciebie czekał, bądź że zmieni swój grafik dlatego, że zdecydowałeś się przyjść 2 godziny wcześniej.

2. Negatywne komentowanie byłego pracodawcy
Rekruterom wiele mówi to, jak wyrażasz się o swoim byłym pracodawcy. Nigdy, ale to przenigdy nie wypowiadaj się na jego temat negatywnie. Nie „wywlekaj” wewnętrznych kwestii związanych z pracą w poprzedniej firmie i nie neguj sposobu, w jaki była zarządzana.
3. Zachowywanie się wyniośle
Kandydaci na stanowiska wyższego szczebla często czują się lepsi od innych, szczególnie gdy mają duże doświadczenie. Nawet jeśli tak się czujesz, nie pokazuj tego po sobie. Przybierz postawę profesjonalizmu i pewności siebie, ale nie zbytniej zuchwałości i roszczeniowości.

4. Palenie papierosów tuż przed rozmową
Stosowny ubiór, kultura osobista i ciekawe doświadczenie na nic się zdadzą, jeżeli na rozmowę kwalifikacyjną razem z Tobą wejdzie kłąb dymu papierosowego. Niestety tego zapachu nie stłumią żadne perfumy, więc powstrzymaj się od palenia przynajmniej na godzinę przed spotkaniem. Palacze twierdzą, że palenie ich uspokaja, ale uwierz, że w tym przypadku bilans strat i zysków nie będzie dla Ciebie zbyt optymistyczny.

5. Pokrętne odpowiadanie na pytania
Staraj się wyrażać możliwie jasno i jak najbardziej zrozumiale. Nie kłam ani nie udzielaj wymijających odpowiedzi. To widać i rekruter od razu zarejestruje, że chcesz coś ukryć i istnieją dla Ciebie kwestie niewygodne. Zawsze odpowiadaj zgodnie z prawdą, bo kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw.

6. Zadawanie zbyt dużej ilości pytań
Oczywiste jest, że na rozmowie kwalifikacyjnej należy zadawać pytania, ale radzimy najpierw odpowiedzieć na te, które kierują do Ciebie rekruterzy. Kiedy oni skończą swoje zadanie, pytaj Ty. Rozsądnie ustal sobie też liczbę pytań oraz ich charakter i sposób ich sformułowania.

7. Pokazywanie znudzenia
Nawet gdy rozmowa rekrutacyjna Cię nudzi, nie okazuj tego. Nie ziewaj i nie spoglądaj na zegarek. Pokażesz tym swoją niecierpliwość, a pracodawca raczej nie chce zatrudnić osoby nieumiejącej w spokoju wypełnić powierzonych jej zadań.

8. Okazywanie nerwowości
W zdenerwowaniu możesz stukać długopisem, bawić się włosami (to może być źle odebrane, szczególnie gdy jesteś kobietą), machać nogą lub chichotać. Jeżeli tak objawia się u Ciebie stres, popracuj nad swoim reakcjami i staraj się wyeliminować bądź przynajmniej zminimalizować te zachowania.
Dekabrystów 35b
42-218 Częstochowa
+48 34 367 15 50
© 2016 • All Rights Reserved